Slovenski znakovni jezik gluhih temelji se na upotrebi ruku, izraza lica, očiju i usana i pokreta tijela. Abeceda prsta može se koristiti zajedno s jezikom znakova. Jezik znakova je jezik gluhih, komunikacija za gluhe osobe. Oni se u njemu mogu izraziti i samo im ovaj način komunikacije omogućava optimalni razvoj. Jezik znakova nema istu gramatiku kao i govorni jezik na istom zemljopisnom području, jer je znakovni jezik neovisan od govornog jezika i razvija se unutar gluvih zajednica.
Prvo spominjanje znakovnog jezika u svijetu zabilježeno je u 18. stoljeću, kada je osnovana prva škola za gluhe. U Sloveniji je znakovni jezik za gluhe osobe bio najvažnije sredstvo komunikacije korišteno za komuniciranje različitih svrha i sadržaja, 2002. donesen je Zakon o uporabi slovenskog znakovnog jezika i napravio je veliki korak naprijed. Zakon predviđa pravo gluvih osoba na upotrebu znakovnog jezika u postupcima pred državnim tijelima, tijelima lokalne samouprave, tijelima javne vlasti ili pružateljima javnih usluga. On također definira pravo na upotrebu znakovnog jezika u svim ostalim životnim situacijama u kojima će gluha osoba imati prepreke u ispunjavanju svojih potreba. Točnije, to znači pravo gluvih osoba na korištenje slovenskog znakovnog jezika (u daljnjem tekstu: SZJ) u komunikaciji, pravo gluvih osoba na informiranje u prilagođenim tehnikama i opseg i način ostvarivanja prava na tumača za SZJ u jednakom uključivanju gluvih osoba u život i rad okoliš.
Naučit ćemo osnovne geste slovenskog znakovnog jezika. Upoznat ćemo se s oblicima pozdrava, osnovnim pitanjima o imenu, dobi, vremenu, vremenskim prilikama ... Tečaj će vam pokazati geste za različite predmete, hobije, aktivnosti, zanimanja, ... Uz pomoć tečaja moći ćete razgovarati s gluhim i polugluhim osobama o svakodnevnim lakšim temama.