U početnom smo tečaju pogledali polazišta glazbene teorije, čije razumijevanje nam omogućava da se zapravo razvijamo u beskonačnom smjeru, kao što su to činili skladatelji kroz povijest. S obzirom da se još trebaju razumjeti neki više ili manje osnovni pojmovi, za daljnju analizu uzimamo ljestvice dura i mola. Promatrat ćemo gdje se u njima mogu naći napetosti: upoznat ćemo se s četiri zvuka, podijelit ćemo intervale u "lijepo zvučeće" konsonante i "slabo zvučne" disonance - slijedit ćemo put kojim su u početku prošli veliki glazbenici kada su tražili što drugi nitko prije nije čuo. Upoznat ćemo se i s osnovama glazbene forme koja je ujedno i izvor napetosti u daljini i smirenosti u blizini osnovne glazbene ideje.
Tečaj je namijenjen svima onima koji bi željeli produbiti ili obnoviti svoje znanje o glazbi, ali pruža i dobro polazište onima koji bi željeli detaljnije studirati glazbu. Također će biti zanimljivi onima koji imaju završeni preddiplomski studij glazbe, jer će se koncepti predstaviti drugačije.
Promatrat ćemo razlike između dura i mola, posebno kako se one razlikuju na isti ton postavljenja durova i molova ljestvica. Svoje znanje o intervalima nadopunit ćemo sekstama, oktavama i septimama. Znanje o zvuku s više tonova nadopunit ćemo istovremeno sa četiri zvuka, a zatim ćemo naučiti i o troglasnim. U nastavku ćemo podijeliti intervale na konsonance i disonance, što je polazište za razmatranje glazbe više razine. Posljednje predavanje bit će posvećeno problemu forme koji će se naučiti analizom jednostavnih djela klasičnih majstora.
Znanje stečeno tijekom osnovnog tečaja omogućit će vam da nadogradite svoje promatračke vještine i sposobnosti iz početnog tečaja. Moći ćete čitati i violinu i bas tipku, što je odlično polazište za sviranje klavira. Moći ćete napraviti analizu glazbe koja vas zanima, što donosi dodatno uživanje u slušanju bilo koje glazbe. Moći ćete se orijentirati i snimiti i velike i manje skale i melodije u jednoj i drugoj.
Trebat će vam:
• Bilježnica ili nota ispisana s Interneta ( http://people.virginia.edu/~pdr4h/musicpaper/widerule.pdf )
• olovka i gumica,
• tiskana tipkovnica ( https://mega.nz/#!gwRjVKhA!vrdTDaHytfJC1bGkBFhlGgOfrcI3NbIiDlI-Fmk4kBE ),
• potrebno je ponavljati domaće zadatke između predavanja, u suprotnom predavanje će biti potpuno neučinkovito! Pružit ćemo vježbe vježbi nakon svakog predavanja.