Osnove Europske Unije: Prilike za mlade u EU

Kako funkcionira Europska Unija i koje mogućnosti nudi?

  • Gledano: 464

Paket uključuje:

  • Znanje
  • Ponavljanje

Dijeli:

  • Povijest i razvoj Europske Unije
  • Građanstvo EU-a
  • Institucije EU-a
  • Područja djelovanja EU-a
  • Kohezijska politika
  • Put RH prema EU i odnosi sa Srbijom
  • Programi EU-a
  • Vlastito iskustvo o edukaciji u EU i Europskoj Komisiji

Više informacija

Tečaj je namijenjen početnicima koji žele usvojiti osnovna znanja o EU i dobiti sveukupni dojam njezina funkcioniranja. U odjeljku povijesti i razvoja EU-a saznat ćemo kako je došlo do osnivanja EU-a i koji je bio glavni motiv, tko je osnovao EU, kako je došlo do stvaranja zajedničkog tržišta, koji su najvažniji ugovori EU-a, koji su bili valovi proširenja i koji su kriteriji za članstvo, što je eurozona i Schengen, koje države još mogu postati dio EU-a, koje su zemlje kandidatkinje, a koje potencijalne kandidatkinje, kriteriji za uvođenje eura, osnovna simbolika EU-a (značenje zastave, moto, koji su službeni jezici, himna...), proračun EU-a (kako se se EU financira i na što najviše troši svoja sredstva, koliko troši na administraciju i plaće), EU u brojkama (stanovništvo, najveća i najmanja zemlja EU-a, položaj EU-a u svijetu, zanimljivosti, kvaliteta života u EU-koje zemlje EU-a imaju najveću kvalitetu života).

U odjeljku Građanstvo EU-a saznaje se koja su prava građana EU-a i što znači biti građanin EU-a, kome se mogu obratiti pojedinci i udruge i na kojim jezicima, kako građani mogu predlagati zakone i utjecati na kreiranje politika, zašto je EU najbolje mjesto za sigurnost, zdravlje i zaštitu pjedinca u svijetu. U odjeljku Institucije EU-a prolazimo kroz svih 7 glavnih institucija objašnjavajući njihove uloge, sjedište, sastav i način imenovanja članova, a spomenut ćemo i pomoćne institucije kojima se upravo mogu obratiti obični građani. U odjeljku Područja djelovanja EU-a govorit ćemo o čemu isključivo odlujuče EU, gdje države članice i EU imaju zajednički utjecaj i koja su to područja o kojima odlučuje isključivo država članica za sebe bez uplitanja EU-a.

U odjeljku Kohezijska politika doznat ćemo kojih 5 fondova postoji na koje se moguće prijaviti i dobiti sredstva te navesti konkretne primjere. U odjeljku Porgrami EU-a saznat ćemo koji su to sve programi na koje se pojedinci, udruge, poslodavci i poduzetnici mogu prijaviti i što mogu dobiti  (primjerice, Erasmus + program, Erasmus + mladi, Europske snage solidarnosti preko kojih pojedinci mogu stažirati, zaposliti se ili volontirati, Erasmus za mlade poduzetnike, Cosme, Europa za građane, Pripravništvo u EU-kako dobiti posao u glavim i pomoćnim institucijama EU-a i gdje se prijaviti; za pojedine programe bit će objašnjeni uvjeti koji se moraju ispuniti za prijavu i gdje se mogu vijdeti otvoreni natječaji). U odjeljku Put RH prema EU i odnosi sa Srbijom upoznat ćemo se s cjelokupnim procesom ulaska RH u EU od dobivanja statusa kandidatkinje do punopravnog članstva, izazova s kojima se RH susretala, slovenska blokada i arbitraža te kako Srbija stoji na putu ulaska EU i u kojim poglavljima i zašto je RH blokirala Srbiju.

Za kraj, uz nekoliko fotografija ispričat ću svoje iskustvo edukacije na Akademiji regionalnog razvoja i EU fondova te posjet Europskoj komisiji u Bruxellesu. Nakon odslušanog predavanja pojedinac će dobiti sveukupnu sliku o tome što je doista EU i kako funkcionira, kome se može obratiti u slučaju nekog vlastitog problema ili predlaganja zakona, kako mladi i poduzetnici mogu započeti karijeru u sklopu EU i gdje sami dodatno mogu potražiti natječaje i krenuti s prijavama ako to žele.