Novac nije najbitinija stvar u životu, ali njime kupujemo/plaćamo osnovne životne stvari kao što su hrana, higijenske potrepštine, kućanske potrepštine, troškove prijevoza, režija, itd. Svakodnevno plaćamo i kupujemo nešto i na određeni način smo uključeni u financijske tokove. Nužno je od malih nogu biti upućen/a u zdravi i održivi odnos prema novcu, koji nas neće staviti u poziciju potrošača koji kupuje bez razmišljanja o raspolaganju s novcem i sredstvima koja su mu/joj već na raspolaganju, o okolišu u pogledu pretjeranog konzumerizma, i drugima oko nas, već nekoga tko planira, koristi ono što ima i uzima u obzir okolnosti i druge oko sebe.
U obrazovnim institucijama nas tek upućujju u neke osnove, a financijski pismeni postajemo u svojim praktičnim iskustvima koja često i nisu najbolja i najpovoljnija za nas. Nedostaje nam puno znanja, posebno jer se financijska tržišta razvijaju velikom brzinom i ne ostavljaju nam puno prostora da ih budemo svjesni i popratimo, stoga većina onoga što znano oslanja se na ono što smo naučili u našoj okolini, a neke praznine ostaju zadugo nepopunjene. To nas također katkad dovodi do pogrešaka koje nas znaju puno koštati i može nas dovesti i do ruba samog siromaštva, neovisno o prihodima koje možda periodično primamo.
U prvoj radionici ćemo se dotaknuti upravo ovih i mnogih drugih osnova i važnosti financijske pismenosti te dobiti uvid u aktualnosti na nacionalnoj o međunarodnoj razini.
Potom ćemo uz osnovna znanja o financijskoj pismenosti, naučiti i neke osnovne vještine koje svaki financijski akter (svaka osoba koja raspolaže novcem i sredstvima koje se mogu unovčiti) mora imati kako bi znala održivo i razumno raspolagati sredstvima.
Nakon što shvatimo koja su osnovna znanja i vještine potrebne za održivo upravljanje financijama i drugim sredstvima, naučiti ćemo definirati naše potrebe a potom i naše želje u skladu s okolnostima i mogućnostima, kako bi razlučili nužno od nepotrebnog i napravili osnovu za daljnje korake. Brze promjene i jednako takav stil života uči nas da ne stignemo vidjeti što nam treba ili ne treba, što imamo te koliko toga bacamo a da nismo niti svjesni, bez da imamo zdravi pristup konzumerizmu i raspolaganju novcem, stoga ćemo naučiti nešto o kratkoročnom i dugoročnom planiranom raspolaganju prihodima.
U drugoj ćemo se radionici osvjestiti putem različitih savjeta o tome što nude banke i druge financijske institucije a odnosi se na upravljanje našim financijskim sredstvima, potragu kredita i zajmova te polaganje štednje. Također ćemo putem primjera postati svjesni onoga što bi za svaku osobu bilo poželjno s obzirom na trenutnu situaciju, potrebe i mogućnosti.
Potom ćemo se informirati o mogućnostima ulaganja jer je riječ o jednoj od poslovnih aktivnosti i mogući izvor prihoda za nas, posebice kada raspolažemo određenim sredstvima koje trenutno ne koristimo.
Potom ćemo dobiti i kratki uvod u druge mogućnosti koje se nude svakoj financijski likvidnoj osobi u vidu financijskih tokova i raspolaganja financijskim sredstvima, a koje nisu toliko popularne u našoj sredini ili ih jednostavno nismo svjesni.
Imajući u vidu činjenicu da smo danas sve više izloženi različitim mogućnostima plaćanja, naučiti ćemo osnove o potencijalnim izazovima korištenja naših sredstava plaćanja (online, fizičko, drugo).
Kako bi sve naučeno dodatno potkrijepili konkretnim primjerima, dobit ćemo uvid u uspješne financijske prakse i ideje u skladu s određenim okolnostima.